مدیریت موجودی کالاهای انبار

موجودی کالا

موجودی کالا حجم زیادی از دارایی های موسسات محتلف و علی الخصوص موسسات تولیدی و تجاری را تشکیل داده، فعالیتهای مرتبط با موجودی های بخش وسیعی از هزینه های عملیاتی و تولیدی را به خود اختصاص می دهند. تعاریف متعددی از موجودی کالا ارائه شده ولی کامل ترین این تعاریف عبارت است از اقلامی از دارایی های مشهود و متعلق به یک موسسه که

  1. برای فروش در جریان عادی فعالیتهای تجاری موسسه نگهداری می شوند
  2. به منظور ساخت و فروش محصول در فرایند تولید قرار داشته باشند
  3. در تولید کالا و خدمات قابل ارائه و فروش به مصرف برسند.

از تعریف فوق چنین استنباط می شود که اولاً موجودی کالا یک قلم از دارایی های سازمان است، ثانیاً موجودی کالا دارایی های غیر مشهود مانند سرقفلی، حق تألیف و …را شامل نمی گردد.

ثالثاً موجودی کالا شامل کالای ساخته شده، نیمه ساخته، مواد خام و یا قطعاتی که بطور مستقیم و یا غیر مستقیم در جریان تولید محصول مورد استفاده قرار می گیرند نیز می گردد و بالاخره اینکه موجودی های مصرفی بوده و دائماً در گردش و جریان می باشند. وجه تمایز بین موجودی کالا و دارایی های ثابت نیز در همین مصرفی بودن موجودی هاست.

¢ تقسیم بندی موجودی انبار

الف) تقسیم بندی موجودی ها براساس سرعت مصرف

  • اقلام کم مصرف (کندمصرف)
  • اقلام کثیرالمصرف (پرمصرف)

ب ) تقسیم بندی موجودی ها براساس اهمیت

مدیریت موجودی ، عملیات سفارش خرید ، دریافت کالاهای خریداری شده  ، نگهداری کالاها براساس سیستم تعریف شده در سازمان و صدور کالاها به سایر مراکز براساس دریافت درخواست کالا را شامل میشود.

براین اساس مدیر انبار بایستی توسط یک سیستم مدون و یا با استفاده از یک ابزار انبارداری مطمئن برکلیه مراحل یاد شده مسلط بوده و کلیه اسناد صادرشده برای نشان دادن این مراحل در سیستم مذکور ثبت و در مواقع نیاز بتواند گزارش لازم را برای ارائه به مراجع مربوطه از اطلاعات موجود استخراج نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *