۷ ابزار اصلی کیفیت برای بهبود فرآیند

۷ ابزار اصلی کیفیت برای بهبود فرآیند که برای اولین بار توسط ایشی کاوا استاد مهندسی دانشگاه توکیو پدر علم کیفیت مطرح گردید در محافل کیفیت با اسامی مختلفی بیان می گردند.
با تسلط بر این ۷ ابزار اصلی کیفیت که احتمالا شما هم به یک اسم دیگری آنها را بیان میکنید سفر با کیفیت خود را آغاز می کنید.

 1. نمودار علت و معلول (همچنین نمودار Ishikawa یا نمودار استخوتن ماهی نیز نامیده می شود): بسیاری از علل ممکن برای یک اثر یا مشکل را شناسایی می کند و ایده ها را به دسته های مفید دسته بندی می کند.
 2. چک شیت : شکل ساختاری و آماده برای جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها؛ یک ابزار عمومی که می تواند برای اهداف متنوعی متناسب باشد.

  چک شیت
  چک شیت
 3. نمودارهای کنترل: نمودارها برای مطالعه نحوه تغییر فرآیند در طول زمان استفاده می شود.

  نمودار کنترل
  نمودار کنترل
 4. هیستوگرام: پر کاربرد ترین گراف استفاده شده برای نشان دادن توزیع فرکانس، و یا برای نشان دادن داده های متفاوت در زمانهای مختلف از این نمودار استفاده میشود

  هیستوگرام
  هیستوگرام
 5. نمودار پارتو: عوامل مهم تر بصورت یک نوار بر روی این نمودار نشان داده می شوند.

  پارتو
  پارتو
 6. نمودار پراکندگی: نمودارهایی بصورت  جفت داده های عددی هستند، یک متغیر در هر محور، که برای جستجوی یک رابطه بین متغیرها از آن استفاده میشود.

  نمودار پراکندگی
  نمودار پراکندگی
 7. طبقه بندی: تکنیک هایی که داده های جمع آوری شده از منابع مختلف را جدا می کند به طوری که الگوهای آنها دیده می شود .

  طبقه بندی
  طبقه بندی

این نمونه ها به شما کمک می کنند تا با استفاده از هفت ابزار کیفیت اساسی شروع کنید. کافی است شیتهای اکسل را دانلود کنید و اطلاعات خود را وارد کنید.

7 ابزار کنترل کیفیت 2
7 ابزار کنترل کیفیت ۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *